Kislo zelje

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

2. okt 2005 19:20

Mamamia tudi jaz kuham repo s kašo ,ker dam še surovo kuhat se zmerom kuha predolgo ,še na misel mi ni prišlo da bi jo napol skuhala posebej .Mi lahko razložiš kako jo prej skuhaš ,na vodi ali kako ,kaj dodaš ,no še nikoli nisem kuhala samo kaše. lp goga

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

2. okt 2005 20:08

Tudi sama obožujem repo in bom poskusila tudi po receptu mamamie. Potrebujem pa malo več navodil za pripravo s proseno kašo? Priznam, da je še nisem delala. Če sem iskrena ne vem če sem jo sploh že jedla. Dokler sem bila doma sem bila zelooo zbirčna in veliko stvari nisem jedla, zdaj ko sem na svojem in kuham sama pa imam celo voljo poskusiti stvari, ki jih do sedaj zaradi ne vem česa sploh nisem hotela poskusiti.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. okt 2005 8:38

Stvar je čisto preprosta. Proseno kašo dam v vrelo, malo slano vodo (jaz vržem v vodo še malo česna in čebule v prahu, tako za okus), premešam, zmanjšam ogenj in kuham, da je na pol kuhana. Koliko to traja, težko rečem, morda deset do 15 minut - jaz vedno poskusim. Če je vode še preveč, je nekaj odlijem in potem na pol kuhano kašo stresem k repi in vseskupaj skuham do konca. Potemje potrebno dodati še podmet (moka in voda), da se zgosti, čeprav jaz večkrat naredim kar brez tega. Take repe lahko pojem na kile. To seveda ni prava bujta repa, ki je sploh fenomenalna reč n je veliko boljša od te naše variante. Morda je pravi recept zanjo kje v bazi ali pa ga bo prispevala katera druga forumovka. Trenutno pač ne smem jesti ničesar s prekajenim mesom oziroma svinjskim sploh, tako da mi bo letošnja zima minila le ob repi (ali zelju) in fižolu. Aja, pazite na količine, prosena kaša se kar precej "nakuha". Za dve osebi oziroma za pol kg repe bo en jogurotv lonček kar dovolj, potem pa bostetako same videle, ali bi vam ogoče bolj ustrezalo več kaše ali manj. Vode pa dajte dvojno količino v priemrjavi s kašo. Mamamia mamamia

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

3. okt 2005 8:50

mamamia kako izgleda prosena kaša in kakšen okus ima? Pa brez zamere za tako neumno vprašanje! Ja to je kazen za neumnosti in trmo v letih odraščanja

maricaduso  

član od: 21.3.2003

sporočila: 78

3. okt 2005 9:49

Moj način priprave zelja. Recept sem dobil na primorskem na neki osmici (tisto zelje z ombolo je bilo res enkratno). Torej: na oljčnem olju na hitro prepražimo na male kocke narezano panceto, dodamo česen samo da zadiši in takoj odcejeno zelje. Dodamo brinove jagode, na grobo strto kumino in lovor. Zalijemo z malo belega vina in dušimo ne prav do mehkega (15-20min). Z lovorjem pa pravijo, da je tako: lahko ga damo tudi več, važno je, da ga vzememo ven po cca 5 minutah, ker se kasneje iz njega izlužijo neke snovi, ki grenijo in so menda celo nezdrave(?). Tako delam z lovorjem v vseh jedeh. Lp

maricaduso  

član od: 21.3.2003

sporočila: 78

3. okt 2005 9:51

Prosim primorke(ce), da popravijo, oz. dopolnijo moj recept. Hvala. Lp

nenci  

član od: 10.8.2005

sporočila: 2696

3. okt 2005 11:54

Ja, tudi mene čaka zeljno-repasta zima. Zelje pripravljam praženega tako kot Vemves, potem segadin, pa domače kislo zelje, zraven pa ajdove žgance in joto. Joto pripravljam z zeljem ali z repo. Domače kislo zelje: Zelje, če je prekislo najprej samo zavrem. Nato ga precedim in dam vnovič kuhati. Dodam mu lovorov list, malo soli in poper v zrnju. Kuham ga 30 minut, nato mu dodam podmet iz žlice moke. Na koncu kuhanja dodam precejene ocvirke(brez masti) in ne kuham več. Poleg se priležejo žganci ali pa krompir v kosih. Pa tudi kakšna domača klobasa, komur ne gre jed brez mesa. Na isti način pripravljam tudi domačo joto, ko so krvavice. Irena

karmenalex  

član od: 29.10.2003

sporočila: 143

3. okt 2005 12:31

Ja, ob teh receptih s kislim zeljem in repo se pa pocedijo sline...! Bom šla v" nabavko"!! Pa lp! Karmen V.

nenci  

član od: 10.8.2005

sporočila: 2696

3. okt 2005 13:50

Ja Karmen, najbolje. V Mercatorju ta teden poteka akcija za kislo zelje in repo. Od NATURE. 829 Sit za 4 x 1000 g v kozarcih. Za takrat, ko ni časa oditi na trg po domače zelje ali repo ekološke pridelave. Lep dan! Irena

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

3. okt 2005 20:00

Hvala mamamia bom probala po vaše ,sem jedla bujto repo v Prekmurju (vse prste zs polizat).Dobila recept in skuhala,no ja pojedli smo jo.Sem dala surovo kašo proti koncu kuhanja ,pa se mi je cmarila še eno uro ,tako bi kmalu večerjali namesto kosili. lp goga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti